Lodowiec Perito Moreno

250km kwadratowych lodu. 30km długości. Średnio 74m wysokości ponad poziomem wody. W najwyższym miejscu aż 170m wysokości. Krótko mówiąc bardzo dużo lodu. W życiu nie widzieliśmy tyle lodu, w dodatku aż tak niebieskiego. To jedno z tych miejsc, które zachwyci każdego. Niesamowite jest do czego zdolna jest przyroda.

Przy okazji przekonaliśmy się czym jest patagońska pogoda. W ciągu 4 czy 5 godzin pobytu przy lodowcu ubieraliśmy się i rozbierali z niespotykaną regularnością. Niebieskie niebo, słońce, za chwilę nieba nie ma, a są tylko chmury. Deszcz. Znów słońce. Wichura. Ulewa. Słońce. Deszcz. Wiatr. Niebieskie niebo. Deszcz. I tak w kółko.

Poobserwowaliśmy też jak świetnie działa lokalny przemysł turystyczny. Każdy chce zarobić. To wiadomo nie od dziś. Na przykład bardzo droga kawiarnia-bar przy lodowcu. Świetny zarobek zapewniła sobie w prosty sposób. (To oczywiście tylko nasza teoria i domysły, ale jakoś nie umiemy znaleźć powodu, żeby było inaczej). Otóż pod lodowiec z El Calafate większość ludzi jedzie rano regularnym autobusem/minibusem, który zabiera ich z powrotem do El Calafate po czterech godzinach. No więc te cztery godziny to jest w sumie sporo. Godzinka zleci na wycieczce łodzią przy lodowcu, ze dwie (przy dobrej pogodzie) szwendając się po „ścieżkach” biegnących przy lodowcu. No i zostaje jeszcze jedna godzina. Jak nie pada i nie jest za zimno, to można się jeszcze trochę powałęsać. A co jak pada i jest zimno? Wtedy idzie się do kafejki, przynajmniej część ludzi idzie. No i każda z tych osób coś tam kupi. Frytki za 10pesos, hamburgera za 20p, piwo za 15p. Kasa się zarabia.

Reklamy

Komentarzy 5

  1. Lodowiec zachwyca , choc wyglada jakby jego kolor zmieniono w photoshopie :D Musiało zapierac dech w piersiach :)

    • Moje umiejętności korzystania z Photoshopu są bardzo ograniczone :) Edycja jednago zdjęcia zajmuje mi jakieś 15 sekund, używam tylko dwóch opcji – poziomy i kontrast. Na reszcie się nie znam :) A lodowiec na serio był tak niesamowicie niebieski. To wynika z wysokiej zawartości tlenu w lodzie, a pewnie to także kwestia światła.

  2. przepiekne zdjecia!

  3. Lod na kazdym lodowcu jest niebieski wcale do tego nie trzeba zadnego Photoshopu, choc dla tych, ktorzy na lodowcu nigdy nie byli moze sie to wydawac podrasowanym zdjeciem http://pl.wikipedia.org/wiki/Niebieski_lód_lodowcowy

  4. sprostowanie : wcale nikogo nie podejrzewam o uzycie photoshopa do ‚podrasowania’ zdjec w poscie ! :) po prostu wyglada to wszystko tak pieknie i nierealnie , ze trudno uwierzyć , ze stworzyła to sama natura ;) I ciesze się ,ze choć na zdjęciu mam okazje to zobaczyć , pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: