Ile może unieść tragarz?

Na trasie wokół Annapurny można spotkać dwa rodzaje tragarzy. Pierwsza kategoria to tragarze wynajęci przez leniwych turystów do noszenia ich plecaków. Ich można zaliczyć do szczęściarzy – na plecach mają zazwyczaj nie więcej niż 30kg ładunku, który taszczą tylko kilka godzin dziennie.

Druga kategoria to tragarze noszący na plecach cargo, czyli zaopatrzenie dla wiosek leżących na trasie. W całkiem sporo miejsc towaru nie da się w żaden sposób przywieść, więc trzeba go przynieść. Tragarze wnoszą więc wszystko co może się przydać mieszkańcom wiosek i turystom – jajka, żywe kurczaki, ryż, ziemniaki, piwo, wodę, colę, słodycze, ale także mydło, kołdry, ubrania, metalowe elementy do konstrukcji mostków, kable itp. itd. Ci niscy i drobni mężczyźni w mocno zużytych klapkach lub ewentualnie tenisówkach co rano wkładają na plecy swoje przeogromne ładunki, które ponoć nie rzadko ważą sporo więcej niż 50kg, i idą powoli krok za krokiem, tak długo jak starcza im siły. Zatrzymują się przy strumykach żeby się napić, odsapnąć przez kilka minut i ruszają dalej. Wieczorem, po wielu godzinach mozolnej wędrówki, zrzucają ładunek i w sekundzie zasypiają w jednym z gueshousów, by następnego dnia znów dalej ruszyć w drogę. I tak aż do celu.

Szacunek dla tych ludzi. Wielki szacunek.

Reklamy

Komentarzy 6

  1. niezle. tym bardziej ze taka wedrowka trwa kilka h dziennie.

  2. Coś niesamowitego. Szacunek dla Ciebie za taki reportaż. Rewelacja ;) Z wszystkich fotek z waszych wyjazdów te urzekły mnie najbardziej ;)

  3. Ja z tragarzami spotkałam się w Afryce… Wykonują niesamowitą pracę! Bo oprócz noszenia naprawdę wielkich i ciężkich tobołów cały czas byli przesympatyczni i co chwilę pokrzykiwali „Hakuna matata” ;) Szkoda, że bywają niedoceniani…

    Pozdrawiam;)

  4. Nieprawdopodobne….

  5. jak skończą budować drogę to takie widoki będą rzadkością, a tragarze stracą źródło zarobku…

  6. Ci co noszą kurczaki to prawdziwi szczęściarze w porównaniu do innych!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: